phpMyAdmin nebo Adminer?
2.7.2019, 15:20phpmyAdmin je webový systém napsaný v jazyce PHP, který umožňuje jednoduchou a přehlednou správu databáze MySQL. Velmi pravděpodobně se s ním již většina čtenářů tohoto článku setkala a nejspíš ho používají pravidelně.
Z českých luhů a háju vzešel další podobný nástroj s názvem Adminer. Ten možná není tolik známý, ale určitě stojí za to se s ním blíže seznámit. Podívejme se tedy na oba tyto programy a porovnejme si jejich vlastnosti.
phpMyAdmin
S tímto nástrojem pro správu MySQL databáze se zřejmě většina z nás setkala jako s prvním. Je totiž obvykle nainstalován na každém hostingu a taktéž bývá součástí instalace lokálního webového serveru. Nástroj je to velice přehledný, lokalizovaný do 72 jazyků včetně češtiny. Je vytvořený pod licencí GPL v jazyce PHP, který je nejčastější kombinací s MySQL.Výhody
- předinstalace na většině hostingů- široce použivaný - v případě problému ho pravděpodobně již někdo řešil před vámi
- online grafy k monitorování aktivity serveru
- exportování databáze do všemožných formátů
Nevýhody
- komplikovanější instalace- pomalejší při běžných operacích
- velmi problémové užití přes mobilní zařízení
Ukázka z phpMyAdmin
Adminer
Adminer je český nástroj od známého vývojáře Jakuba Vrány. Taktéž je napsaný v jazyce PHP a vydán pod licencí GNU. Koncept je oproti phpMyAdmin zcela jiný, jde o jediný samostatný PHP script a odpadá nutnost jakékoliv instalace. Stačí tento jediný soubor nahrát na server a ihned přes něho můžete přistupovat k databázi. Celkově jde o výrazně minimalističtější řešení (15MB vs 300KB a 900 souborů vs. 1 soubor).Výhody
- extrémně snadná instalace- podpora více typů databází (MySQL, MariaDB, PostgreSQL, SQLite, MS SQL, Oracle, SimpleDB, MongoDB, Elasticsearch, Firebird)
- schéma tabulek se znázorněnými cizími klíči
Nevýhody
- menší uživatelská základna pro řešení problémů- vizuálně méně příjemný
Ukázka z Admineru
Který nástroj si vybrat?
Oba nástroje poskytují dostatečnou funkcionalitu pro všechny běžné úkony, které nad databází provádíte. V bežné situaci dávám přednost phpMyAdmin, což je ale spíše záležitost zvyku. V tomto programu se lépe orientuji a vykonání všech akcí je pro mě jednodušší.Pokud se však dostanu k databázi, kde ještě phpMyAdmin není nainstalovaný, je Adminer jasnou volbou. Rychlost s jakou jste schopni tento systém začít používat je v takovém případě obrovskou výhodou. Adminer však "záložně" nahrávám ke všem serverům které používám. Vždy se totiž může objevit situace, že se budete potřebovat dostat do databáze z mobilního zařízení. V takovou chvíli je phpMyAdmin při mnoha operacích zcela nepoužitelný a Adminer Vás zachrání.
Štítky: #mysql #databaze #adminer #phpmyadmin